Промислові альпіністи і антени на покрівлі

Всі фахівці, які за обов’язком своєї служби виходять на покрівлю житлових, виробничих або адміністративних будівель постійно зустрічають різні антени, встановлені на дахах. Що це за антени, і які проблеми можуть бути з ними пов’язані, ми розберемо в цій статті.

Всі радіо – і телевізійні антени діляться на два види – приймальні та передавальні. Приймальні антени в силу своєї пасивної суті ніякої небезпеки для людей не становлять.

Передавальні антени можуть бути джерелом підвищеного електромагнітного випромінювання, яке в свою чергу, в залежності від інтенсивності і тривалості впливу може завдати серйозної шкоди здоров’ю людини.

Чому антени встановлюють на даху?

Для збільшення радіусу дії антени необхідно розміщувати її якомога вище. На відкритій місцевості часто можна побачити сталеві щогли антенні та вишки. Їх висота досягає 150 – 200 м. В місті встановлювати такі конструкції не доцільно, дешевше використовувати покрівлі існуючих будівель.

Отже, головний критерій вибору місця для антени – це висота і, як наслідок, хороший огляд.

Найчастіше верхолази зустрічають на покрівлях будівель антени мобільних операторів. Вони зазвичай виглядають як вертикальні прямокутники висотою близько 1 м, встановлені на трубостойках. Ці антени мають спрямовану діаграму випромінювання. Небезпечна зона у такого типу антен в передній частині.

Оскільки будь-яка передавальна антена є джерелом підвищеного електромагнітного випромінювання, знаходження в зоні її дії вкрай небажано. Всі антени встановлюються таким чином, щоб зменшити ймовірність попадання людини в створ її випромінювання, тобто на краю покрівлі. Але промислові альпіністи, в силу специфіки своєї діяльності, якраз і виявляються в безпосередній близькості від випромінювача. Як уникнути шкідливого впливу на верхолазів?

По-перше, скоротити до мінімуму час перебування в зоні дії будь-антени. По-друге, знизити потужність передавальної антени. Звичайно ж, зовсім вимкнути стільниковий ретранслятор нам ніхто не дозволить, т. к. погіршиться якість телефонного зв’язку на цій ділянці, і стільниковий оператор понесе збитки. Але тимчасово знизити вихідну потужність технічний регламент цілком дозволяє.

Як правильно оформити заявку?

Якщо на будівлі плануються будь-які висотні роботи, необхідно завчасно розіслати листи в технічні служби компаній, що експлуатують встановлені на покрівлі антени, з проханням необхідний часовий інтервал знижувати потужність передавальних антен. Далі, безпосередньо перед виходом на покрівлю, верхолази дзвонять черговому на пульт для зниження потужності до безпечного мінімуму. З моменту надходження заявки до фактичного зниження потужності проходить близько тридцяти хвилин. За цей час, як правило, промислові альпіністи встигають підготувати необхідне спорядження і вийти на покрівлю.

Як дізнатися телефон технічної служби компанії–власника антен?

– в інженерній службі будівлі, на якому розміщені антени.

– на більшості антен є наклейка з контактною інформацією.

– на двері сайту (приміщення, де встановлено обладнання, його легко знайти, якщо рухатися вздовж фідерних кабелів від антени) так само розміщують інформацію про компанії-орендаря та телефони цілодобової технічної служби.

Бувають і виключення. Антени, які виглядають як великий прожектор, накритий білою кришкою, служать для зв’язку між базовими станціями. Їх потужність не знижується. Діаграма спрямованості у такої антени – вузький промінь шириною близько 1 – 2 градусів, що випромінюється точно з середини барабана. Потрапляти в зону дії такої антени вкрай небажано.

Загальні рекомендації.

– Перш ніж промислові альпіністи будуть допущені до висотних робіт, уточніть, які антени встановлені на покрівлі будівлі, і хто за них відповідає.

– Використовуйте портативний прилад для виміру напруженості поля для оперативного контролю в конкретній точці.

– Ніколи не торкайтеся антени руками, головою або іншими частинами тіла.

– Допустимі норми викладені у Санпін 2.2.4/2.1.8.055-96 ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ВИПРОМІНЮВАННЯ РАДІОЧАСТОТНОГО ДІАПАЗОНУ (ЕМВ РЧ).


Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>